Արծվիկ Մինասյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի պատվիրակությանը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հուլիսի 4-ին ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) պատվիրակությանը՝ հիմնադրամի ֆինանսական հարցերի վարչության հարկային քաղաքականության բաժնի ավագ տնտեսագետ Մարտին Գրոտի գլխավորությամբ։
Հանդիպմանը մասնակցել են Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Յուլիա Ուստյուգովան, ՀՀ տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալներ Ալբերտ Բաբայանը և Ավագ Ավանեսյանը, ԱՄՀ և նախարարության պատասխանատու աշխատակիցներ։
Արծվիկ Մինասյանը ողջունել է հյուրերին՝ նշելով, որ չափազանց կարևորում է ԱՄՀ հետ արդյունավետ փոխգործակցությունը։
Նախարարը տեղեկացրել է ԱՄՀ գործընկերներին, որ հարկային խնդիրները գտնվում են Հայաստանի կառավարության ուշադրության կենտրոնում և ընդգծել, որ նախարարությունը պատասխանատվություն է կրում բարենպաստ գործարար միջավայրի ապահովման համար։ Նախարարն ասել է, որ չնայած Հարկային նոր օրենսգիրքը երկար տարիների աշխատանքի արդյունք է, սակայն շատ խնդիրներ բաց են մնացել և կարիք կա այն վերանայելու, ինչը նաև ՓՄՁ սուբյեկտների տեսակետն է։ Նա հավելել, որ ՓՄՁ-ների խնդիրը ներկայում չափազանց սուր է դրված և ներկայացրել հարցերի մի խումբ, որոնք սերտորեն առնչվում են փոքր և միջին ձեռնարկատիրության գործունեությանը։ Նախարարը մասնավորապես անդրադարձել է հանրային սննդի, հանգստի և գինեգործության ոլորտների խնդիրներին, նաև շեշտել, որ Հայաստանում, տարածաշրջանի երկրների համեմատությամբ, հարկատեսակները շատ են։ Ամփոփելով խոսքը, Արծվիկ Մինասյանը արձանագրել է, որ հարկային քաղաքականությունը պետք է լինի ճկուն, տրամաբանական ու հաշվի առնի բիզնեսի բոլոր շերտերի առանձնահատկությունները։
Արծվիկ Մինասյանը հույս է հայտնել, որ ներկայացված խնդիրների առնչությամբ ԱՄՀ կողմից կլինի ամբողջական աջակցություն և կտրվեն հետաքրքիր առաջարկներ։
Մարտին Գրոտը նույնպես ընդգծել է նախարարության հետ համագործակցության կարևորությունը։ Նախարարի կողմից ներկայացված հարցերի վերաբերյալ ԱՄՀ պաշտոնյան նշել է, որ իրենք կհամագործակցեն նաև այլ շահագրգիռ մարմինների հետ՝ ամբողջությամբ հասկանալու խնդիրները և պատրաստակամություն է հայտնել օգնել «տպավորիչ, պատասխանատու և կայուն քաղաքականություն մշակելուն»։ Անդրադառնալով մի շարք այլ խնդիրների, այդ թվում գույքահարկի համակարգի ներդրման անհրաժեշտությանը, Մարտին Գրոտը որպես հաջողության գրավական կարևորել է հարկային քաղաքականության կայունությունը, նաև առաջարկել տնտեսական քաղաքականության վերանայումը իրականացնել միջազգային փորձի կիրառմամբ։

Арцвик Минасян принял делегацию Международного валютного фонда
4 июля министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян принял делегацию Международного валютного фонда (МВФ) во главе с Мартином Гротом, старшим экономистом отдела налоговой политики департамента по финансовым вопросам МВФ.
На встрече присутствовали постоянный представитель МВФ в Армении Юлия Устюгова, заместители министра экономического развития и инвестиций РА Альберт Бабаян и Аваг Аванесян, ответственные сотрудники МВФ и министерства.
Арцвик Минасян приветствовал гостей, отметив, что придает особую важность плодотворному сотрудничеству с МВФ.
Министр проинформировал представителей МВФ о том, что налоговые вопросы находятся в центре внимания правительства Армении, подчеркнув, что министерство отвечает за обеспечение благоприятной деловой среды. Министр заметил, что хотя новый Налоговый кодекс является результатом многолетней работы, тем не менее, многие проблемы остаются открытыми, и есть необходимость в пересмотре кодекса, о чем заявляют также представители МСП. Он добавил, что проблемы малого и среднего предпринимательства в настоящее время чрезвычайно актуальны и представлил ряд вопросов, тесно связанных с деятельностью субъектов малого и среднего бизнеса. Министр в частности затронул проблемы сфер общественного питания, отдыха и виноделия, а также подчеркнул, что по сравнению со странами региона, в Армении чрезвычайно много видов налогов. Подытожив сказанное, Арцвик Минасян заявил, что налоговая политика должна быть гибкой, логичной и учитывать особенности всех бизнес-сегментов.
Арцвик Минасян выразил надежду, что МВФ окажет полную поддержку по всем представленным вопросам и предоставит интересные предложения.
Мартин Грот также подчеркнул важность сотрудничества с министерством. Относительно вопросов, представленных министром, официальный представитель МВФ отметил, что они будут сотрудничать с другими заинтересованными органами в целях полного понимания этих проблем и выразил готовность содействовать разработке «впечатляющей, ответственной и устойчивой политики». Мартин Грот затронул ряд других вопросов, в том числе отметил необходимость внедрения системы налогообложения имущества, и в качестве гарантии успеха подчеркнул важность стабильности налоговой политики, а также предложил при пересмотре экономической политики использовать международный опыт.