Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Շեյն Ռոզենտալի հետ
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Ասիական զարգացման բանկի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Շեյն Ռոզենտալի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը, Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության տնօրեն Արմեն Շահնազարյանը, նախարարության և ԱԶԲ-ի պատասխանատու անձինք։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ԱԶԲ-ի կողմից իրականացվող շարունակական օժանդակության համար, ներկայացրել համատեղ ծրագրերով աշխատանքի ընթացքը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են արտահանմանն ու նորարարությանն ուղղված արդյունաբերության զարգացման ԱԶԲ-ի տեխնիկական աջակցությանն առնչվող հարցեր։ Նախարարը կարևորել է կարողությունների հզորացման, նոր գործիքակազմի ներդրման գործում ԱԶԲ-ի կողմից օժանդակությունը։ Անդրադարձ է եղել նաև պետություն-մասնավոր հատված փոխգործակցությանը, ֆինասական հնարավորությունների արդյունավետ կիրառմանը, արտահանման աջակցմանն առնչվող հարցերի։ Ավարտին կողմերը պայմանավորվել են հաճախակի դարձնել հանդիպումները՝ հայտնելով համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամություն։

Министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян встретился с директором армянского офиса Азиатского банка развития (АБР) Шейном Розенталем.
На встрече присутствовали заместитель министра Аваг Аванесян, исполнительный директор Business Armenia Армен Авак Авакян, исполнительный директор Экспортного страхового агентства Армении Армен Шахназарян, а также ответственные лица министерства и АБР.
Министр Минасян поблагодарил за постоянную помощь, оказываемую со стороны АБР, и представил процесс работы по совместными программам.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся технической помощи АБР для развития экспорториентированной и инновационной промышленности. Министр подчеркнул важность содействия АБР по наращиванию потенциала и внедрению новых инструментов. Собеседники затронули также вопросы, касающиеся государственно-частного партнерства, эффективного использования финансовых возможностей и поддержки экспорта.
В конце встречи стороны договорились чаще встречаться и выразили готовность к расширению сотрудничества.