Քննարկվել են «Տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրին» առնչվող հարցեր
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Համաշխարհային բանկի «Տեղական տնտեսության և ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրի» իրականացման աջակցության առաքելության հետ՝ թիմի ղեկավար Զարուհի Թոխմախյանի գլխավորությամբ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը, Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Հռիփսիմե Գրիգորյանը, Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության տնօրեն Արմեն Շահնազարյանը, այլ պատասխանատու անձինք։
Քննարկման առանցքում ծրագրի առաջընթացին և զբոսաշրջության ոլորտի զարգացմանն առնչվող հարցերն են եղել։ ՀԲ ներկայացուցիչներն անդրադարձել են Հայաստանի ընտրված մարզերում իրականացված աշխատանքներին՝ նշելով տեղական տնտեսության մեջ տուրիզմի մասնաբաժնի ավելացման կարևորությունը: Քննարկվել են 2018-19 թթ․ ընթացքում ծրագրի ներքո իրականացման ենթակա ենթածրագրերին, զբոսաշրջության ոլորտի ընդհանուր զարգացման նպատակով շահառուների համակարգմանը, էկոտուրիզմին, արտահանման աջակցությանն առնչվող, նաև մի շարք այլ հարցեր։ Կարևորվել է ծրագրի առաջնահերթությունների հատկանշումը, ինչն առավել նպատակային կդարձնի աշխատանքը։
Նախարար Մինասյանը կարևորել է նաև բոլոր ծրագրերով շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության անցկացումը․ «Ժամանակի կորստի իրավունք այլևս չունենք, լինելու ենք պահանջկոտ թե՛ մեր նկատմամբ , թե՛ մեր գործընկերների», - նշել է նախարարը, առաջարկելով նախարար-փոխնախարարների մասնակցությամբ նաև ծրագրի իրականացման վայրեր այցելել՝ տեղում աշխատանքներին ծանոթանալու, խնդիրները լուծելու համար։

Были обсуждены вопросы, касающиеся «Программы развития местной экономики и инфраструктур»
Министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян встретился с делегацией миссии содействия осуществлению «Программы развития местной экономики и инфраструктур» Всемирного банка во главе с руководителем группы Заруи Тохмахян.
На встрече приняли участие заместитель министра Аваг Аванесян, председатель Комитета по туризму Рипсиме Григорян, директор Агентства по страхованию экспорта Армении Армен Шахназарян и другие ответственные лица.
Во время встречи основное внимание собеседников было уделено вопросам, касающимся продвижения программы и развития сферы туризма. Представители ВБ обратили внимание на проделанную в избранных регионах Армении работу, отметив важность увеличения доли туризма в местной экономике. Обсуждались вопросы относительно подпроектов, подлежащих осуществлению в рамках программы в 2018-1919 гг., координации бенефициаров с целью общего развития сферы туризма, экотуриза, поддержки экспорта, а также ряд других вопросов. В ходе беседы стороны подчеркнули важность определения приоритетов программы, что сделает проводимую работу более целенаправленной.
Министр Минасян отметил также важность проведения оценки воздействия на окружающую среду по всем программам. «Мы не имеем права терять время, мы будем требовательны как к себе, так и к нашим партнерам», - сказал министр, предложив посетить объекты реализации программы с участием министра и его заместителей, с целью ознакомления с проводимой работой и решения проблем на месте.