ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի ղեկավար Կարեն Զադոյանի և ծրագրի շրջանակում ֆինանսավորում ստացած ՔՀԿ կոալիցիաների ներկայացուցիչների հետ, ովքեր ներկայումս ծրագրեր են իրականացնում բիզնեսի տարբեր ոլորտներում: Հանդիպմանը մասնակցել է փոխնախարար Ալբերտ Բաբայանը։
Հյուրերը ներկայացրել են ախարարին «Հայաստանի ՓՄՁ ոլորտի արդյունավետ զարգացման նոր ռազմավարություն» և «Մասնակցային մոնիթորինգ՝ հանուն Հայաստանում խելացի համայնքների ստեղծման» ծրագրերը և դրանց արդյունավետ իրականացման համար ձեռք բերել համագործակցության համաձայնություն:
Նախարար Մինասյանը կարևորել է ծրագրերն ու իրականացվող աշխատանքը՝ նշելով, որ նախարարությունում նախատեսվում են բարեփոխումներ, մշակավում են նոր գաղափարներ, որոնք պետք է վերածվեն հայեցակարգային ծրագրի։ Նա հավելել է, որ նշված գործընթացում ցանկալի կլինի, որպեսզի ակտիվ մասնակցություն ունենա նաև քաղհասարակության սեկտորը։
Կարեն Զադոյանը ներկայացրել է «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագիրը՝ նշելով, որ դրա շրջանակում քաղհասարակության կազմակերպությունների կարողությունները զարգացվում են, որպեսզի նրանք մրցունակ և արդյունավետ համագործակցություն, երկխոսություն ունենան կառավարության և տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ:
Հանդիպման մասնակիցները տեղեկացրել են նախարարին, որ իրենց գործունեության շրջանակում է աջակցությունը փոքր և միջին ձեռնարկություններին ռազմավարության մշակման հարցում և առաջարկել նախարարության հետ սերտ համագործակցություն, որպեսզի առավելագույն արդյունավետությամբ օգտագործվեն եղած ներուժը և ֆինանսական միջոցները։ Հանդիպման ընթացքում խոսվել է նաև սոցիալական ձեռնարկությունների մասին, որոնք նոր երևույթ են ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում, և որոնք դիտարկվում են որպես կառավարաությանն օգնելու շատ լավ մեխանիզմ՝ տնտեսական զարգացման և համայնքային ու սոցիալական խնդիրները լուծելու համար։ Արծվիկ Մինասյանը հետաքրքրվել է գաղափարով և նշել, որ ներկայիս հարկային բարեփոխումների փուլում կարելի է ուսումնասիրել ոլորտն ու ներառել օրակարգում: Նախարարը նաև առաջարկել է 2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ զոհված զինծառայողների ընտանիքներն ընդգրկել բիզնես ծրագրերում։
Հանդիպման ավարտին Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ նախարարությունը իր բոլոր ստորաբաժումների ներգրավմամբ պատրաստ է ակտիվ համագործակցության:

Министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян встретился с руководителем финансируемой со стороны ЕС прграммы «Обязательства по конструктивному диалогу» Кареном Задояном и представителями финансируемых в рамках этой программы коалиций организаций гражданского общества (ОГО), которые в настоящее время осуществляют проекты в разных сферах бизнеса. На встрече присутствовал также заместитель министра Альберт Бабаян.
Гости представили министру программы «Новая стратегия для эффективного развития сектора МСП в Армении» и «Мониторинг участия во имя создания в Армении интеллектуальных общин» и получили согласие о сотрудничестве с целью эффективного осуществления этих проектов.
Министр Минасян придал большое значение программам и проделанной работе, отметив, что в министерстве планируются реформы, разрабатываются новые идеи, которые необходимо превратить в концептуальную программу. Он добавил, что было бы желательно, чтобы в этом процессе активное участвие приняли и представители сектора гражданского общества.
Карен Задоян представил программу «Обязательство конструктивного диалога», отметив, что в рамках этой программы потенциал организаций гражданского общества увеличивается с тем, чтобы они могли вести конкурентный и результативный диалог с правительственными органами и органами местного самоуправления.
Участники встречи проинформировали министра о том, что в рамки их деятельности входит поддержка малого и среднего бизнеса в разработке их стратегии и предложили тесное сотрудничество с министерством в целях максимально эффективного использования имеющегося потенциала и финансовых ресурсов. Во время встречи речь зашла также о социальных предприятиях, которые являются новыми явлениями как во всем мире, так и в Армении, и которые рассматриваются как очень хороший механизм поддержки правительства для экономического развития и решения общинных и социальных проблем. Арцвик Минасян заинтересовался идеей и отметил, что на нынешнем этапе проведения налоговой реформы можно изучить эту сферу и включить ее в повестку дня. Министр также предложил включить в бизнес-проекты семьи военнослужащих, погибших во время четырехдневной апрельской войны 2016 года.
В конце встречи Арцвик Минасян отметил, что министерство готово к активному сотрудничеству с участием всех своих подразделений.