ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաևի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են նախարարի տեղակալներ Ավագ Ավանեսյանն ու Ալբերտ Բաբայանը, պատասխանատու այլ անձինք։
Քննարկվել են Հայաստանի և Ղազախստանի միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանն առնչվող հարցեր։ Նախարար Մինասյանը նշել է, որ երկու երկրների մրջև գոյություն ունեցող առևտրաշրջանառության ծավալը թեև արձանագրել է առաջընթաց, այնուամենայնիվ, կա մեծ պոտենցիալ այն նոր մակարդակի հասցնելու համար։
Դեսպանը նույնպես նշել է մեծ ներուժի առակայությունը, որը համագործակցությունն ընդլայնելու և խորացնելու հնարավորություն կտա։
Կողմերն անդրադարձել են մի շարք ոլորտներում գործածար կապերի աշխուժացման, տրանսպորտային, արդյունաբերության, ազատ տնտեսական գոտիներում փոխգործակցության, ոսկերչության, վառելիքի ոլորտներում փոխգործակցության հարցերին։
Ընդգծվել է ներդրումային համատեղ ծրագրերի իրականացման կարևորությունը։ Քննարկվել է նաև Աստանայում Հայաստանի ոսկերչական տուն հիմնելու հարցը։ Աշնանը նախատեսվում է Հայաստանի և Ղազախստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը, իսկ մինչ այդ կողմերը հայտնել են նախանշված ուղղություններով առավել ակտիվ համատեղ աշխատանք իրականացնելու պատրաստակամությունը։

Арцвик Минасян встретился с Тимуром Урзаевым
Министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян принял Чрезвычайного и полномочного посла Республики Казахстан в Республике Армения Тимура Уразаева.
На встрече присутствовали заместители министра Аваг Аванесян и Альберт Бабаян, другие ответственные лица.
Участники встречи обсудили вопросы, касающиеся развития торгово-экономических отношений между Арменией и Казахстаном. Министр Минасян отметил, что, несмотря на увеличение объема товарооборота между двумя странами, все же остается большой потенциал для дальнейшего продвижения.
Посол также указал на наличие большого потенциала, который даст возможность для расширения и углубления сотрудничества.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся активизации деловых отношений в различных областях, сотрудничества в сфере транспорта, промышленности, свободных экономических зон, взаимодействия в области ювелирных изделий и топлива.
Была подчеркнута важность реализации совместных инвестиционных проектов. Был обсужден также вопрос о создании ювелирного дома Армении в Астане. Осенью текущего года намечается проведение очередного заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Казахстаном, и в преддверии данного мероприятия стороны выразили готовность к более активной совместной работе по намеченным направлениям.